30 кроків до Незалежності. 1991 рік в освіті Бережанщини.

223573267 1100110353731650 8691552024137905371 n
З 26 липня по 24 серпня 2021 року Відділ освіти молоді і спорту Бережанської міської ради ділитиметься спогадами про ключові події та визначні досягнення галузі освіти Бережанщини за роки Незалежності України.
1991 рік:
 Із проголошенням Акту про незалежність Верховною радою України 24 серпня 1991 р. відкрилися можливості для будівництва незалежної і самостійної держави, а відтак - для докорінної зміни системи освіти , яка мала базуватися на відродженні національної системи шкільництва , духовних цінностей, традицій і звичаїв українського народу. До цього і зобов’язував Закон України «Про освіту», прийнятий ще 4 червня 1991 року. Він закріплював основні напрями її розвитку, функціонування та управління. На районному рівні керівництва освітою ця ідея втілювалася районним відділом освіти. Загальне керівництво освітою у районі з березня 1990 по 20 липня1994 рр. здійснював Ярослав Іванович Новоженець.
 В дусі національного відродження колективна радіостанція Бережанської районної станції юних техніків започаткувала у серпні 1991 р. радіоекспедиції на горі Лисоня. Приймально-передавальна радіостанція розгорнулася у польових умовах, велася цілодобова передача радіозвязків на радіоаматорських діапазонах.
 1 вересня відбулося урочисте відкриття Бережанської школи №4 для здібних і обдарованих дітей, що згодом стане правонаступником відродженої Бережанської гімназії. Визначальну роль у відкритті та становленні Бережанської школи №4, а згодом і Бережанської гімназії відіграв завідувач відділу освіти району Ярослав Новоженець. Очолив колектив новоствореної школи Дмитро Ригайло.
 У 1991 році у класних кімнатах шкіл Бережанщини починають з’явилися куточки духовності з християнською атрибутикою, а свято Дня Знань вперше проводили за участю священників, які давали Боже благословення учням на добру науку і зразкову поведінку.
 З вересня відбулися суттєві зміни в оформленні навчальних закладів, зокрема було повністю демонтовано ленінські зали, піонерські кімнати, віджилу комуністичну символіку.
 У жовтні 1991 р. на Бережанщині відродився «Пласт», відновлений учителем Саранчуківської СШ, який став першим стайничим пластової станції – Іваном Михайловичем Гавдидою.
 6 грудня 1991 року Підгайці отримали статус районного центру, тож навчальні заклади Підгаєччини перейшли у відання їх відділу освіти.
 Цього ж року на біля Жуківської загальноосвітньої школи I-III ступенів ім. Б. Лепкого відкрито перший у світі пам’ятник Богдану Лепкому.
 Відбулися значні зрушення в роботі з дитячими і юнацькими організаціями. На зміну жовтенятам, піонерським і комсомольським організаціям у 1991-1993 рр. у навчальних закладах району запрацювали нові дитячо-юнацькі організації: «Соколята» (у школах сіл Саранчуки, Потутори, Котів), Козачата (у школах сіл Рекшин, Надрічне, Урмань), «Добрики» (Бережанська ЗОШ №3). Прийнято програму національно-патріотичного виховання.