23 вересня 2016 року в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відбулась презентація мистецького проекту «163. Одна зернина – одна людина». Автор Ростислав Бортник - архітектор із Відня, родом з Бережан, ще декілька років тому замислився над створенням проекту, який би розповів про історію України. Український біль про Голодомор став вирішальним фактором у висвітленні саме цієї сторінки в історії українського народу.
Мета проекту - осмислення масштабів геноциду за допомогою зерна. Мистецький проект "163" - це 192 639 385 зерен, де кожна зернина символізує життя.
З відкриттям проекту автора привітав Євген Нищук, Міністр культури України. Міністр підкреслив важливість створення проекту «163», як спосіб вираження думок і відчуттів з даної теми, не приурочуючи до жодних дат. Щоб зберегти пам'ять про Голодомор, ми маємо частіше про це говорити, ніж раз на рік – в четверту суботу листопада.
Саме тому на базі навчальних закладів міста Бережани буде проведено мистецьку акцію «163. Одна зернина – одна людини», в ході якої саме учні матиму можливість ознайомитися з інформацією про трагедію українського народу під час Голодомору та взяти участь у висадженні славнозвісних 163 зернини (середня кількість зернин у п’ятьох колосках), з метою створення «нашого живого монументу, монументу кожному загинутому українцю». Адже саме це спонукатиме до збереження історії, ми будемо пам'ятати про це, бо будемо бачити це кожного дня!